Gady

Gniewosz plamisty
Gniewosza plamistego można spotkać na terenach większości Europy, (prócz W.Brytanii, Skandynawii, Hiszpanii) Rosji oraz w Azji. W Polsce jest rzadko spotykanym wężem, występuje głównie na terenach nizinnych, w górach spotykany sporadycznie.

Jaszczurka zielona
Największy gatunek jaszczurki występujący w południowej i środkowej części Europy. W Polsce jest gatunkiem prawdopodobnie wymarłym. Kiedyś mówiono, o reliktowym i wyspowym występowaniu tego gatunku na terenie Polski, są to jednak informacje nieudokumentowane i niepotwierdzone.

Jaszczurka zwinka
Jaszczurka zwinka zasiedla dużą część Europy z wyjątkiem Półwyspu Pirenejskiego oraz Półwyspu Apenińskiego. Spotykana jest również w południowej części Półwyspu Skandynawskiego, zachodniej Azji oraz Azji Mniejszej.

Jaszczurka żyworodna
Gatunek o dużym zasięgu występowania, zamieszkuje praktycznie całą Europę z wyjątkiem Półwyspu Pirenejskiego i Apenińskiego, północną Azję.

Padalec zwyczajny
Padalec zwyczajny jest powszechnie występującą jaszczurką w całej Europie, Anglii, Szwecji oraz Azji Mniejszej. W Polsce występuje na terenie całego kraju.

Wąż Eskulapa
Węża Eskulapa można spotkać na terenach południowej i wschodniej części Europy Środkowej, w zachodniej Azji oraz Azji Mniejszej. W Polsce jest rzadkim gatunkiem, występuje na południu kraju, głównie w Bieszczadach, gdzie jego ilość nie przekracza ok. 200 osobników.

Zaskroniec zwyczajny
Gatunek o dużym zasięgu występowania, występuje na terenach większej części Europy. Zamieszkuje również w północnej części Afryki, środkowej części Azji oraz Azji Mniejszej.

Żmija zygzakowata
Gatunek o dużym zasięgu występowania, występuje na terenach większej części Europy. Z wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego.

Żółw błotny
Żółw błotny według Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Mimo dużego obszaru występowania, jest zwierzęciem bardzo rzadkim.