Płazy
Grzebiuszka ziemna
Grzebiuszka ziemna zasiedla głównie tereny nizinne środkowej, południowej i wschodniej części Europy. W Polsce występuje pospolicie, nie przekracza 400-500m n.p.m.
Kumak górski
Kumak górski zasiedla zarówno tereny górzyste i wyżynne Europy środkowej, zachodniej i południowej. W Polsce zamieszkuje łańcuch Karpat wraz z pogórzem karpackim oraz Sudety.
Kumak nizinny
Kumak nizinny jest gatunkiem ściśle nizinnym nie przekraczającym 400m. n.p.m. Zasiedla wschodnią i środkową Europę, północną granicą jest południowa część Szwecji i Dania.
Ropucha paskówka
Ropucha paskówka zamieszkuje środkową wraz z zachodnią częścią Europy. Zasięgiem obejmuje cały Półwysep Iberyjski, Anglię i Irlandię, Francję, Szwajcarię, Holandię oraz Belgię, południową część Półwyspu Skandynawskiego oraz północno-zachodnią część Rosji.
Ropucha szara
Ropucha szara ma bardzo duży zasięg występowania. Zasiedla praktycznie całą Europę, północną część Afryki, i Azję.
Ropucha zielona
Zasięg występowania ropuchy zielonej jest bardzo duży, obejmuje 3 kontynenty. Zamieszkuje praktycznie całą Europę, Azję oraz północną Afrykę.
Rzekotka drzewna
Rzekotka ziemna ma duży zasięg występowania. Zamieszkuje środkową i południową część Europy, Azję Mniejszą i północną część Afryki.
Salamandra plamista
Salamandra plamista jest gatunkiem górskim, nie przekraczającym 1300 m n.p.m. Zamieszkuje środkową, zachodnią i południową część Europy, a także Azję Mniejszą oraz północną część Afryki.
Traszka grzebieniasta
Traszka grzebieniasta jest gatunkiem ściśle nizinnym, nie przekraczającym 700m. n.p.m. Charakteryzuje się największym zasięgiem geograficznym spośród europejskich gatunków traszek.
Traszka górska
Traszka górska jest gatunkiem ściśle wyżynnym i górskim, nie przekraczającym wysokości do 2500m. n.p.m. Zamieszkuje głównie obszary górskie Europy Środkowej, w Polsce zasiedla pasma Karpat i Sudetów.
Traszka karpacka
Traszka karpacka jest gatunkiem ściśle górskim, wyłącznie karpackim. Nazywana jest gatunkiem endemicznym – charakterystycznym i unikatowym dla danego, ograniczonego obszaru.
Traszka zwyczajna
Traszka zwyczajna jest gatunkiem nizinno-wyżynnym, zasięg jej występowania w górach dochodzi do 1500 m. n.p.m (w Polsce stwierdzono jej występowanie na wysokości 1250m. n.p.m – Karkonosze).
Żaba dalmatyńska
Zamieszkuje środkową i południową część Europy. Występuje również w południowych krańcach Półwyspu Skandynawskiego oraz w Azji.
Żaba jeziorkowa
Żaba jeziorkowa zasiedla tereny Europy środkowej i wschodniej, południową część Półwyspu Skandynawskiego.
Żaba moczarowa
Zasięg występowania żaby moczarowej obejmuje środkową i północną część Europy, tereny północnej Francji i Belgii, Rosję oraz północną część Azji.
Żaba trawna
Żaba trawna ma bardzo duży zasięg występowania. Zamieszkuje środkową i północną część Europy, Azję Mniejszą i Wyspy Japońskie.
Żaba wodna
Żaba wodna jest naturalną hybrydą żaby jeziorkowej i żaby śmieszki, odkrył to polski naukowiec prof. Leszek Berger. Występowanie Jeden z pospolitszych płazów występujących w Polsce.
Żaba śmieszka
Zamieszkuje tereny praktycznie całej Europy i Anglii. Spotykana także w Rosji, Azji Mniejszej, Iranie i północnej Afryce.